首页 / 针座,公插针 / BM17B-SURS-TF(LF)(SN)
minImg
BM17B-SURS-TF(LF)(SN)
JST Sales America Inc.
型号:
BM17B-SURS-TF(LF)(SN)
描述:
CONN HEADER SMD 17POS 0.8MM
用户指南
Insulation Height 0.106" (2.70mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 30V
Current Rating (Amps) 0.2A, 0.5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Outer Shroud Contact
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 17
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series SUR
Contact Shape Rectangular
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Natural
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 3.95mm