首页 / 双向可控硅 / BTA316X-600C/L02Q
minImg
BTA316X-600C/L02Q
WeEn Semiconductors
型号:
BTA316X-600C/L02Q
封装:
TO-220F
描述:
BTA316X-600C/L02/TO-220F/STAND
用户指南
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 35 mA
Configuration Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V
Triac Type Standard
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220F
Voltage - Off State 600 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Mfr WeEn Semiconductors
Package Tube
Base Product Number BTA316
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 140A, 150A