BYM10-1000/1
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
BYM10-1000/1
封装:
DO-213AB
描述:
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB
用户指南
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 8pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-213AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1000 V
Series SUPERECTIFIER®
Package / Case DO-213AB, MELF (Glass)
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C