CD10RK1SK
C&K
型号:
CD10RK1SK
品牌:
C&K
描述:
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.40VA 20V
用户指南
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Actuator Level Raised
Number of Positions 10
Termination Style Gull Wing
Voltage Rating 20VAC/DC
Actuator Type Rotary with Knob
Current Rating (Amps) 0.4VA
Contact Finish Gold
Circuit BCD
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mechanical Life 20,000 Steps
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Series CD
Body Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Length 0.315" (8.00mm)
Electrical Life 20,000 Steps
Mfr C&K
Pitch 0.100" (2.54mm), Full