CGH742T250X3L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
CGH742T250X3L
描述:
CAP ALUM 7400UF 250V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.625" (92.08mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 10.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 27.1mOhm @ 120Hz
Series CGH
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 12.669 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 7400 µF