CGS242U150V3C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
CGS242U150V3C
描述:
CAP ALUM 2400UF 150V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 150 V
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 3.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 117mOhm @ 120Hz
Series CGS
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 4.81 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2400 µF