CGS642T350X5C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
CGS642T350X5C
描述:
CAP ALUM 6400UF 350V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 350 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 12.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 120Hz
Series CGS
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 18.3 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6400 µF