CH88162D100-B
Cvilux USA
型号:
CH88162D100-B
品牌:
Cvilux USA
描述:
2.54(.100) DUAL ROW BOARD MOUNT
用户指南
Insulation Height 0.331" (8.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250VAC
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 120.0µin (3.05µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Cvilux USA
Contact Material Brass
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Short
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 120.0µin (3.05µm)
Series CH88
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.157" (4.00mm)