CIR06F-36-66S-F80
ITT Cannon, LLC
型号:
CIR06F-36-66S-F80
描述:
CIR 56C 4#12 52#16 SKT PLUG
用户指南
Cable Opening 1.250" (31.75mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Neoprene
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 80A, 150A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert 36-6
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C