CWN-422-20-0000
CW Industries
型号:
CWN-422-20-0000
描述:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.291" (7.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr CW Industries
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Wire Wrap
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks, Long
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Series CWN
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Blue
Contact Finish - Post Nickel
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.610" (15.49mm)