CWN-550-34-0000
CW Industries
型号:
CWN-550-34-0000
描述:
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.681" (17.30mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr CW Industries
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Mounting Flange
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 34
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Series CWN
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Blue
Contact Finish - Post Nickel
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)