首页 / 限位开关 / D3V-11G3M-1A5-K
minImg
D3V-11G3M-1A5-K
Omron Electronics Inc-EMC Div
型号:
D3V-11G3M-1A5-K
描述:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 250V
用户指南
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Release Force 6.118gf
Ingress Protection IP40
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 11A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 70gf
Overtravel 0.079" (2.0mm)
Electrical Life 200,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.354" (9.0mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.080" (2.0mm)