Analog Devices Inc.
型号:
DAC08HQ
封装:
16-CERDIP
批次:
-
描述:
IC DAC 8BIT A-OUT 16CDIP
购买数量:
递送:

付款:
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
1
$9.462
$9.462
10
$8.54525
$85.4525
25
$8.14758
$203.6895
100
$7.07465
$707.465
250
$6.756666
$1689.1665
500
$6.160503
$3080.2515
1000
$5.3656
$5365.6
请发送询价,我们将立即回复。

| Number of D/A Converters | 1 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Digital | 9V ~ 36V |
| INL/DNL (LSB) | - |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Data Interface | Parallel |
| Settling Time | 135µs |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V ~ 18V |
| Differential Output | Yes |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Supplier Device Package | 16-CERDIP |
| Series | - |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Number of Bits | 8 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DAC08 |