DCMC274U075FG2D
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
DCMC274U075FG2D
描述:
CAP ALUM 270000UF 75V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.687" (220.65mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 75 V
Size / Dimension 3.500" Dia (88.90mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 35.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.2mOhm @ 120Hz
Series DCMC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 36.96 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 270000 µF