DCMC533U035BB2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
DCMC533U035BB2B
描述:
CAP ALUM 53000UF 35V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.187" (80.95mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 0.875" (22.23mm)
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 11.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.9mOhm @ 120Hz
Series DCMC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 12.992 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 53000 µF