DF11-32DS-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
型号:
DF11-32DS-2DSA
描述:
CONN RCPT 32POS 0.079 TIN PCB
用户指南
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 250V
Current Rating (Amps) 2A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Receptacle
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose
Number of Positions 32
Termination Press-Fit, Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Friction Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series DF11
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.45mm