DF13-8P-1.25V(20)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
DF13-8P-1.25V(20)
描述:
CONN HEADER SMD 8POS 1.25MM
用户指南
Insulation Height 0.189" (4.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series DF13
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Beige
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 5.8mm