首页 / 针座,公插针 / DF14-10P-1.25H(56)
minImg
DF14-10P-1.25H(56)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
DF14-10P-1.25H(56)
描述:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
用户指南
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating 3.90µin (0.099µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide, Solder Retention
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating 0.086" (2.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -35°C ~ 85°C