首页 / 针座,公插针 / DF33R-2P-3.3DSA(24)
minImg
DF33R-2P-3.3DSA(24)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
DF33R-2P-3.3DSA(24)
描述:
CONN HEADER VERT 2POS 3.3MM
用户指南
Insulation Height 0.453" (11.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 500V
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Copper Alloy
Style Board to Cable/Wire
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.130" (3.30mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 2
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Locking Ramp
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series EnerBee™ DF33
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 17.6mm