首页 / 铝电解电容器 / E37X401CPN562MEB7M
minImg
E37X401CPN562MEB7M
Chemi-Con
型号:
E37X401CPN562MEB7M
品牌:
Chemi-Con
描述:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Mounting Type Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency 15.2 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 120Hz
Series U37X
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5600 µF