首页 / 薄膜电容器 / EFDKS1BK556F064DH
minImg
EFDKS1BK556F064DH
Eaton - Electronics Division
型号:
EFDKS1BK556F064DH
描述:
CAP FILM 55UF 10% 1100VDC RAD
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.598" (66.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 55 µF