首页 / 铝电解电容器 / EKMS161VSN152MR35S
minImg
EKMS161VSN152MR35S
Chemi-Con
型号:
EKMS161VSN152MR35S
描述:
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 3.17 A @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series KMS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.755 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF