ELVT11500
Amphenol PCD
型号:
ELVT11500
品牌:
Amphenol PCD
描述:
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM
用户指南
Insulation Height 0.738" (18.75mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Material Flammability Rating UL94 V-0
Header Orientation -
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 12 A
Screw Size -
Mfr Amphenol PCD
Plug Wire Entry 90°
Contact Material Copper Alloy
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Operating Temperature 125°C
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Torque - Screw 0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Termination Style Screw - Rising Cage Clamp
Color Black
Wire Strip Length 6.35mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series ELVT
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.150" (3.81mm)