ESD-112-G-24
Samtec Inc.
型号:
ESD-112-G-24
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.400" (10.16mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Elevated Socket
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Beryllium Copper
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Series ESD
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.115" (2.92mm)