首页 / 针座,公插针 / ESHF-120-01-L-D-SM-K-TR
minImg
ESHF-120-01-L-D-SM-K-TR
Samtec Inc.
型号:
ESHF-120-01-L-D-SM-K-TR
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.215" (5.45mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series ESHF
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)