ESQ-106-12-L-D
Samtec Inc.
型号:
ESQ-106-12-L-D
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.435" (11.05mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 550VAC
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Elevated Socket
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series ESQ
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)