ESQT-130-03-F-D-310
Samtec Inc.
型号:
ESQT-130-03-F-D-310
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.310" (7.87mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 4.5A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Elevated Socket
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 60
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series ESQT
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.148" (3.76mm)