F1892HD1600
Sensata-Crydom
型号:
F1892HD1600
描述:
MODULE SCR/DIODE 90A 600VAC
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Not For New Designs
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Series F18
Package / Case Module
Mfr Sensata-Crydom
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1950A @ 60Hz