FB3S061C11R3000
JAE Electronics
型号:
FB3S061C11R3000
描述:
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.3MM R/A
用户指南
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Current Rating (Amps) 0.35A per Contact
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.075" (1.90mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr JAE Electronics
Contact Material Copper Alloy
Features Low Insertion Force (LIF)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 61
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FB3
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.012" (0.30mm)