FCP1206C153J
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
FCP1206C153J
描述:
CAP FILM 0.015UF 5% 16VDC 1206
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.043" (1.09mm)
Tolerance ±5%
Termination Solder Pads
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Ratings -
Series FCP
Voltage Rating - DC 16V
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.015 µF