FFC2B35-17-G
GCT
型号:
FFC2B35-17-G
品牌:
GCT
描述:
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.5MM R/A
用户指南
Actuator Color Black
Mating Cycles 30
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) 0.4A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr GCT
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Cable End Type Straight, Tapered
Number of Positions 17
Contact Finish Thickness Flash
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FFC2B35
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Natural
Pitch 0.020" (0.50mm)