FFC3A20-17-G
GCT
型号:
FFC3A20-17-G
品牌:
GCT
描述:
CONN FFC FPC VERT 17POS 1MM SMD
用户指南
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Voltage Rating 125V
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.217" (5.50mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr GCT
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable End Type Straight
Number of Positions 17
Contact Finish Thickness Flash
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FFC3A20
Locking Feature Slide Lock
Housing Color Natural
Pitch 0.039" (1.00mm)