首页 / 单 IGBT / FGA20S125P-SN00336
minImg
FGA20S125P-SN00336
onsemi
型号:
FGA20S125P-SN00336
品牌:
onsemi
封装:
TO-3PN
描述:
IGBT 1250V 20A 250W TO-3PN
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Input Type Standard
Test Condition 600V, 20A, 10Ohm, 15V
Switching Energy 740µJ (on), 500µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1250 V
Td (on/off) @ 25°C 10ns/400ns
Supplier Device Package TO-3PN
Current - Collector Pulsed (Icm) 60 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.5V @ 15V, 20A
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Gate Charge 153 nC
Power - Max 250 W