FGD3N60UNDF
onsemi
型号:
FGD3N60UNDF
品牌:
onsemi
封装:
TO-252AA
描述:
IGBT 600V 6A 60W DPAK
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Input Type Standard
Test Condition 400V, 3A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 21 ns
Switching Energy 52µJ (on), 30µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 6 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 5.5ns/22ns
Supplier Device Package TO-252AA
Current - Collector Pulsed (Icm) 9 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.52V @ 15V, 3A
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Gate Charge 1.6 nC
Power - Max 60 W