首页 / 单 IGBT / FGH40T65SHDF-F155
minImg
FGH40T65SHDF-F155
Fairchild Semiconductor
型号:
FGH40T65SHDF-F155
封装:
TO-247-3
描述:
IGBT, 650V, 40A FIELD STOP TRENC
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Input Type Standard
Test Condition 400V, 40A, 6Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 101 ns
Switching Energy 1.22mJ (on), 440µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Td (on/off) @ 25°C 18ns/64ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.81V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 68 nC
Power - Max 268 W