FH12-16S-0.5SV
Hirose Electric Co Ltd
型号:
FH12-16S-0.5SV
描述:
CONN FFC VERT 16POS 0.5MM SMD
用户指南
Actuator Color Brown
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin-Lead
Height Above Board 0.142" (3.60mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable End Type Straight
Number of Positions 16
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FH12
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.020" (0.50mm)