FH12-26S-0.5SV(55)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
FH12-26S-0.5SV(55)
描述:
CONN FFC VERT 26POS 0.5MM SMD
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.142" (3.60mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable End Type Straight
Number of Positions 26
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FH12
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.020" (0.50mm)