FH18-25S-0.3SHW(55)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
FH18-25S-0.3SHW(55)
描述:
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.3MM R/A
用户指南
Actuator Color Black
Mating Cycles 10
Voltage Rating 30V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps) 0.15A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Phosphor Bronze
Features Low Insertion Force (LIF), Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 25
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH18
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.012" (0.30mm)