FH19C-21S-0.5SH(05)
Hirose Electric Co Ltd
型号:
FH19C-21S-0.5SH(05)
描述:
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.5MM R/A
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.20mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 21
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series FH19C
Locking Feature Flip Lock
Housing Color Beige
Pitch 0.020" (0.50mm)