FR01FC10H
NKK Switches
型号:
FR01FC10H
品牌:
NKK Switches
描述:
SW ROTARY DIP BCD COMP 100MA 5V
用户指南
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Actuator Level Flush, Recessed
Number of Positions 10
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 5VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit BCD Complement
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mechanical Life 10,000 Steps
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Product Status Active
Series FR01
Body Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length 0.394" (10.00mm)
Electrical Life 10,000 Steps
Mfr NKK Switches
Pitch 0.100" (2.54mm), Full