首页 / 圆形连接器组件 / FRCIR02R-24-28P-F80-T108
minImg
FRCIR02R-24-28P-F80-T108
ITT Cannon, LLC
型号:
FRCIR02R-24-28P-F80-T108
描述:
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
用户指南
Cable Opening 1.390" (35.30mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Rubber
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 200VAC, 250VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 13A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Black Zinc Cobalt
Shell Size - Insert 24-28
Connector Type Receptacle, Male Pins
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Flame Retardant
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C