首页 / 圆形连接器组件 / FRCIR08CFZ-16-12S-F80-T54
minImg
FRCIR08CFZ-16-12S-F80-T54
ITT Cannon, LLC
型号:
FRCIR08CFZ-16-12S-F80-T54
描述:
CONN PLUG FMALE 1POS GOLD CRIMP
用户指南
Cable Opening 0.315" ~ 0.531" (8.00mm ~ 13.49mm)
Backshell Material, Plating Aluminum, Black Painted
Insert Material Rubber
Ingress Protection Environment Proof
Voltage Rating 500VAC, 700VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 80A
Product Status Active
Shell Finish Black Painted
Shell Size - Insert 16-12
Connector Type Plug, Female Sockets
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Flame Retardant
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C