首页 / 针座,公插针 / FTE-120-03-G-DV-A-TR
minImg
FTE-120-03-G-DV-A-TR
Samtec Inc.
型号:
FTE-120-03-G-DV-A-TR
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM
用户指南
Insulation Height 0.055" (1.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Board Guide
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTE
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)