FTE-140-01-G-DV-P
Samtec Inc.
型号:
FTE-140-01-G-DV-P
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 80POS 0.8MM
用户指南
Insulation Height 0.055" (1.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2.7A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.031" (0.80mm)
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 80
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTE
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.047" (1.20mm)