首页 / 针座,公插针 / FTMH-150-03-H-DV-EP-A
minImg
FTMH-150-03-H-DV-EP-A
Samtec Inc.
型号:
FTMH-150-03-H-DV-EP-A
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 100POS 1MM
用户指南
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2.8A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features Board Guide, End Shrouds
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Length - Mating 0.065" (1.65mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 100
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series FTMH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)