首页 / 针座,公插针 / FTSH-120-01-L-D-EJ
minImg
FTSH-120-01-L-D-EJ
Samtec Inc.
型号:
FTSH-120-01-L-D-EJ
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
库存 : 22
最小起订量: 1 最小递增量: 1
数量
单价
总价
  • 1
请发送询价,我们将立即回复。
用户指南
Insulation Height 0.099" (2.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features End Shrouds
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Lock/Eject Hooks
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTSH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Shrouding Shrouded
Mated Stacking Heights -
Package Tube
Overall Contact Length 0.309" (7.86mm)