首页 / 针座,公插针 / FTSH-127-02-L-DV-TR
minImg
FTSH-127-02-L-DV-TR
Samtec Inc.
型号:
FTSH-127-02-L-DV-TR
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER SMD 54POS 1.27MM
用户指南
Insulation Height 0.099" (2.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.4A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Cuttable
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.075" (1.90mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 54
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FTSH
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)