FWJ-21-01-T-S
Samtec Inc.
型号:
FWJ-21-01-T-S
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 21POS 3.96MM
用户指南
Insulation Height 0.125" (3.18mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 600VAC, 845VDC
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Features -
Pitch - Mating 0.156" (3.96mm)
Contact Length - Mating 0.450" (11.43mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 21
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post -
Series FWJ
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.175" (4.45mm)
Shrouding Unshrouded
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.750" (19.05mm)