G125-MS11005M1R
Harwin Inc.
型号:
G125-MS11005M1R
描述:
CONN HEADER SMD 10POS 1.25MM
用户指南
Insulation Height 0.193" (4.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 450V
Current Rating (Amps) 2A
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Harwin Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Mating Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 10
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Threaded
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Finish Thickness - Post 8.00µin (0.203µm)
Series Gecko SL
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Insulation Color Green
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights 7.33mm, 7.4mm