HCP10DTD2S04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
型号:
HCP10DTD2S04
描述:
HCP10A, STD FORCE, 0.187 TERM. N
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Release Force -
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series HCP
Switch Function On-Mom
Operating Force 110gf
Overtravel 0.047" (1.2mm)
Electrical Life 10,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Pretravel 0.234" (5.9mm)
Features -
Package Tray
Differential Travel 0.040" (1.0mm)